Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich pomiędzy przełęczami Łupkowską a Wyszkowską. Bieszczady noclegi. Bieszczady dzielą się na:
Bieszczady Wschodnie – pasmo górskie w Karpatach rozciągające się od Przełęczy Użockiej na zachodzie do Przełęczy Wyszkowskiej na wschodzie, leży w całości na terytorium Ukrainy. Na Ukrainie dla tego pasma obowiązuje nazwa Werchowyński Wododilny Hrebet. Noclegi Bieszczady. Najwyższym szczytem jest Pikuj (1408 m n.p.m.), który jest jednocześnie najwyższym szczytem całych Bieszczadów.
Bieszczady Zachodnie – rozciągają się od Przełęczy Użockiej na wschodzie po Przełęcz Łupkowską na zachodzie. Obszar ten w większości leży na terenie Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Bieszczady pokoje. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka (523 m nad przeł. Beskid).
Termin Bieszczady używany jest zwykle w Polsce jako synonim polskich Bieszczadów. Bieszczady agroturystyka. Słowacka część Bieszczadów Zachodnich nazywana jest przez Słowaków Górami Bukowskimi (Bukovské vrchy), a przez Węgrów – Keleti Beszkidek.
Bieszczady znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z cechami klimatu kontynentalnego. Bieszczady domki. Charakterystyczne dla Bieszczadów są dość ciepłe lata oraz mroźne zimy, kiedy temperatura potrafi spaść nawet do -30 C.
Bieszczady pod względem flory i fauny są najbardziej zróżnicowane od innych gór w Polsce. Występuje tu wiele gatunków zwierząt i roślin niespotykane w innych regionach kraju, zwłaszcza ciepłolubne, takie jak wąż Eskulapa, a doskonale zachowane pierwotne lasy bukowe stanowią prawdziwą ostoję dla żubrów, jeleni, niedźwiedzi, wilków i rysiów.
Polskie Bieszczady w czasie oraz po II wojnie światowej były areną walk między wojskami niemieckimi, oddziałami słowackimi, Armią Czerwoną oraz UPA a polskim podziemiem niepodległościowym (AK – NSZ), a następnie Wojskami Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i innymi organami władzy państwowej polskimi i radzieckimi.