Dawna ludność Bieszczadzka

Etniczna ludność Bieszczady domki to Łemkowie i Bojkowie, których na próżno szukać dziś w Bieszczadach. Zarówno Łemkowie jak i Bojkowie to rdzenni Ukraińcy. Wszystkich Łemków i Bojków wysiedlono z Bieszczad w ramach akcji „Wisła”. Uznano ich za Ukraińców współpracujących z UPA. Łemkowie zamieszkiwali tereny na zachód od rzeki Ostawy, a Bojkowie na wschód. Bieszczady domki całoroczne to wspaniałe miejsce na letni lub zomowy wypoczynek. Lista atrakcji wartych zobaczenia w Bieszczadach jest bardzo długa. Aby poczuć  „bieszczadzki klimat” warto tu przyjechać. To jedna z najpiękniejszych i najdzikszych krain w Polsce. Najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich, część Beskidów Wschodnich.

Bojkowie wywodzą się od pasterzy wołoskich, którzy przybyli w Bieszczady z południa w XV wieku. Często myleni z Łemkami. Bojkowie mieszkali na wschód od rzeki Osławy. Nazwa „Bojkowie” pochodzi prawdopodobnie od słowa „boj”„boje”(bo).

Bojkowie zamieszkujący Bieszczady wierzyli, że każdy człowiek ma dwie dusze: pogańską i chrześcijańską. Możemy w ich kulturze odnaleźć charakterystyczne płaczki pogrzebowe.Bojkowie mieli prymitywne domy – tzw. chaty kurne, kryte strzechą, z których dym uchodził przez dziurę w dachu.