Z historii Karpacza

Karpacz w przeciwieństwie do Szklarskiej Poręby nie jest związany z dawnym przemysłem, ale z poszukiwaczami skarbów (Walonami) oraz z zielarstwem.

Karpacz do czasu prężnego rozwoju turystyki nie istniał jako jedna miejscowość, ale jako zbiór luźnych i niezależnych (także własnościowo osad). Prawa miejskie Karpacz otrzymał dopiero w 1960 r.

Pierwsi dotarli tutaj drwale w XV w. Później powstały także osady poszukiwaczy skarbów i minerałów. W XVII w. pojawili się tutaj protestancy ucieknierzy z Czech (wojna 30-letnia).

Od XVI do XIX w. rozwijało się tutaj zielarstwo (laboranci), którzy mieli nawet swój własny cech. Ich istnieniu położył kres rozwój nowoczesnej medycyny, oraz admnistracyjne zakazy.

Od XIX w. nastapił rozwój turystyki i sportów zimowych. Przed II wojną światową był pokaźnym kurortem, utrzymanym w tyrolsko-szwajcarskim stylu z połączeniem kolejowym, torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie stał się głównym kurortem polskich Karkonoszy. Dopiero przemiany ustrojowe lat ’90 spowodowały, że stracił na znaczeniu na rzecz Szklarskiej Poręby. Z czasem jednak poddźwignął się, infrastruktura została poprawiona i stał się na pewno nie mniej atrakcyjny niż kurort pod Szrenicą.

Karpacz noclegi oferuje szeroką bazę pokoi, kwater i apartamentów do dyspozycji gości.