Mazury

Planując urlop na Mazuarch w krainie tysiąca jeziorwiele mamy wiele atrakcyjnych miejscowości np: most obrotowy w Giżycku, kwatera Hitlera, Piękna Góra w Gołdapii, pole bitwy w Grunwaldzie, Bunkier typu B w Martianach, wioska żeglarska w Mikołajkach. Najbardziej znanymi mazurskimi miastami są Mikołajki, Olsztyn, Mrągowo, Giżycko, Ryn. Mazury to nie tylko jeziora, chociaż jest ich zdecydowanie więcej niż tysiąc

Mazury położone w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu mazurskim. Stolicą województwa jest Olsztyn które leży w samym środku województwa. Warmińsko-mazurskie wyróżnia się w skali kraju i Europy bogactwem środowiska przyrodniczego występuje tu rozwinięta sieć wodna, wile jezior, rzek, kanały. Z większych rzek można wymienić: Łyna, Drwęca, Pisa, Pasłęka, Guber i Węgorapa. Mazurskie Jeziora były jedynym polskim kandydatem w światowym konkursie na 7 nowych cudów natury. Mazury to wyjątkowy region do którego przyjeżdża ogromna ilość turystów z polski jak i zagranicy. Co roku można zobaczyć wiele koncertów, kabaretów, kiermaszów, festynów czy też wystaw.  Międzynarodowy „Piknik Country” w Mrągowie czy też Międzynarodowy Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie, oraz Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. Bardzo popularny wypoczynek aktywny na przykład żeglarstwo, kajakarstwo, narciarstwo, windsurfing, wędkowanie i nurkowanie. Oprócz wodnych to są jeszcze hippiki, turystyki pieszej, rowerowej i samochodowej.

 Pola Grunwaldzkie, gdzie w rocznice Bitwy pod Grunwaldem odbywają się pokazy rycerskie. Walorami turystycznymi Mazur są przede wszystkim pagórkowate ukształtowanie terenu, przyroda, setki zabytków czy niski poziom uprzemysłowienia. Warto odwiedzić mniejsze miejscowości, które bardzo przypadną do gustu turystom lubiącym obcowanie z naturą, ceniącym sobie cisze i spokój.