Karkonosze

Karkonosze to bardzo atrakcyjne miejsce na spędzenie wakacji, wczasów, czy choćby tylko weekendu. Poza najwyższymi szczytami – Śnieżka, Szrenicą, Wielkim Szyszakiem, Łabskim Szczytem – wodospadami Kamieńczyka, Szklarki czy Podgórnej okolica Karkonoszy to dolina zamków i pałaców. Chyba najbardziej znanym zamkiem jest znajdujący się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego Zamek Chojnik. Ale warto odwiedzić również zamek Czocha, Bolczów czy Bolków. Poza zamkami Karkonosze i okolica obfitują ogromną liczba pałaców. Pochodzą one z różnych okresów, w większości z nich znajdują się obecnie hotele. Nic zatem dziwnego, że rocznie odwiedzają je miliony wczasowiczów.

Atrakcje Karkonoszy:

-Najwyższy szczyt

Najwyższy szczyt w Karkonoszach i całych Sudetach – Śnieżka (1602 m n. p. m) usytuowany jest na granicy Polski i Czech. Średnia temperatura roczna wynosi tam około 0oC, a wiatry dochodzą do prędkości 350 km/h. Od początku jesieni, aż do maja na szczycie zalega śnieg, a średnia suma opadów rocznych wynosi ponad 1000 mm.
W Karkonoszach, na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej- budynek z 1974 roku mający kształt trzech połączonych brył zwanych „talerzami”. Jest ono jednym z dwóch obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich. W budynku znajduje się również restauracja. Oprócz obserwatorium, na Śnieżce znajduje się również barokowa kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku.
-Kotły śnieżne
Zbudowane z granitu Śnieżne Kotły położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego są pod ścisłą ochroną rezerwatu.
Wyruszając z Karpacza Zachodniego niebieskim szlakiem, mijamy po drodze Kocioł Wielkiego, a następnie Małego Stawu. Wielki Staw oddzielony jest od Małego Grzędą Skalistą. Jego głębokość to około 300, szerokość około 600, a długość około 800 metrów. Dno Wielkiego Stawu w Karkonoszach leży na wysokości ponad 1240 metrów. Wymiary Małego Stawu to: około 550 metrów długości, około 400 metrów szerokości i około 300 metrów głębokości. Jego dno leży na wysokości ponad 1170 m n.p.m. Wysokość ścian Wielkiego Stawu wynosi około 100, a Małego około około 80 metrów.
-Skałki
Jedną z atrakcji Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Karpacza są przeróżne formy skalne. Występują one jako pojedyncze lub w grupach, o różnych kształtach i wielkościach. Skałki posiadają przedziwne, osobliwe nazwy, związane z wyglądem i legendą (Słonecznik, Pielgrzymy, Ptasie Gniazda, Kotki itp). Finezyjne kształty skałek są efektem bardzo długiego procesu erozyjnego w Karkonoszach.
W samym Karpaczu, możemy ujrzeć najpopularniejszą grupą skalną- Krucze Skały.
W okolicach Karpacza, na żółtym, zachodnim szlaku turystycznym na Śnieżkę, natrafimy na granitową, jedną z największych grup skalnych- Pielgrzymy. Skały osiągają wysokość do 25 m, a kształtem przypominają wędrowców.
Przemierzając Karkonosze dalej, na złączu szlaku żółtego i czerwonego, stoi granitowa grupa skalna- Słonecznik. Osiąga ona wysokość do 13 m. Od północnej jej strony można dostrzec zarys postaci ludzkiej. Dawniej skała pełniła rolę zegara i stąd wzięła się jej nazwa.