Pogodne Suwałki

W polodowcowym krajobrazie, wśród jeziorek-oczek, pagórków i borów położone są Suwałki. O Suwalszczyźnie mówą, że jest „piękna jak bajka”, a każdy widok to gotowa pocztówka, o Suwałkach, że są biegunem zimna. My nazywamy je „Pogodnymi Suwałkami”, bo zawsze panuje tu pogoda ducha, a trudny klimat sprzyja ludzkiej życzliwości. Doświadczył tego każdy, kto odwiedził nasze strony.

Suwałki położone są w północno-wschodnim krańcu Polski, blisko granicy z Litwą, Białorusią i Rosją. Miasto liczy 69 000 mieszkańców. Suwalszczyzna noclegi co roku cieszy się wzrostem turystów odwiedzających tą krainę.

Dumą Suwałk są neoklasycystyczne budynki ulicy Kościuszki, odnawiana dziś z ogromną starannością. Wzdłuż tej ulicy rozlokowała się większość zabytków: mieszkanie Marii Konopnickiej, mieszkanie rodziny noblisty Czesława Miłosza, mieszkanie znakomitego malarza Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz trzy obiekty sakralne: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś służąca katolikom. Po obu stronach ulicy Kościuszki, połączone ulicą o najbardziej suwalskiej nazwie – Chłodną, znajdują się odnowione park Konstytucji Trzeciego Maja i plac Marii Konopnickiej. Śladami dawnych czasów najlepiej prowadzą ,,Suwalskie Ścieżki Kulturowe”. Nie mniej interesujący jest spacer po interesujących miejscach Suwałk szlakiem turystycznym ,,Krasnoludki są na świecie”, inspirowanym baśnią suwalczanki Marii Konopnickiej pt. ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Na wyciezke nimi warto przeznaczyć około dwóch, trzech godzin.

W „Pogodnych Suwałkach” dawne czasy niezauważalnie przechodzą w teraźniejszość. Noclegi Suwałki to także wiele atrakcji. W ostatnich latach dzięki dofinansowaniom europejskim powstało wiele nowoczesnych gmachów, których nie powstydziłyby się metropolie: nowoczesny Suwalski Ośrodek Kultury z salą widowiskową na 700 osób, aquapark, stadion piłkarski z podgrzewaną murawą i Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, plac Marii Konopnickiej. Z unijnych funduszy skorzystali też właściciele hoteli, dlatego dzisiaj w Suwałkach nie brakuje miejsc noclegowych. Na turystów czeka też nowoczesny eurocamping położony tuż przy zalewie Arkadia.