Szlak Stylu Zakopiańskiego otwarty

Ubiegła sobota (26 lipca) była niezwykle ważnym dniem dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które świętowało otwarcie Szlaku Stylu Zakopiańskiego, obejmującego ponad czterdzieści najważniejszych zabytków tego pierwszego polskiego stylu narodowego, ze sztandarowymi obiektami Witkiewiczowskimi na czele. Autorem projektu Szlaku oraz przewodnika jest dr Zbigniew Moździerz, główny specjalista Muzeum Tatrzańskiego ds. ochrony zabytków, autorką projektu znaku graficznego Anna Schumacher, a instytucją wspierającą finansowo realizację projektu – Urząd Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Andrzej Gut-Mostowy – Poseł na Sejm RP, Jacek Krupa – Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Andrzej Gąsienica-Makowski – Starosta Powiatu Tatrzańskiego, Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane, Monika Wiejaczka – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Maciej Wojak – Przewodniczący Komisji Kultury Urzędu Miasta Zakopane. Szlak oficjalnie zainaugurowała Anna Wende-Surmiak – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego wraz z drem Zbigniewem Moździerzem.

Po krótkiej części oficjalnej i przecięciu czerwonej wstęgi, 36 chętnych osób wzięło udział w grze zakopiańsko-tatrzańskiej Szlakiem Stylu Zakopiańskiego, zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Zakopanem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Teatrem im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.. Uczestnicy przebywali wyznaczoną trasę, zwiedzając wskazane obiekty (m.in. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Kościół pw. Najświętszej Rodziny, wille: „Oksza”, „Ślimak”, „Pod Jedlami” oraz kaplice: w Jaszczurówce i na Kalatówkach), odpowiadając na pytania i tym samym pogłębiając wiedzę na temat pierwszego polskiego stylu narodowego – jego twórców i kontynuatorów. Uczestnicy gry wyruszyli spod willi „Koliba” i ulicami Zakopanego wędrowali aż do siedziby Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach. Na metę, mimo przelotnego deszczu i rozlegających się grzmotów, szczęśliwie dotarli wszyscy Uczestnicy. Tam również czekało sporo niespodzianek – aktor z Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, jako Stanisław Witkiewicz (ojciec) odczytał fragmenty tekstów twórcy stylu zakopiańskiego z 1886 i 1891 r., kapela góralska grała na swojską nutę, smakowity poczęstunek wzmocnił nadwątlone siły oraz nagrody i upominki, które rozdano wszystkim uczestnikom gry.

Muzeum Tatrzańskie wyraża ogromną nadzieję, że otwarcie profesjonalnie oznakowanego i opisanego Szlaku przyczyni się do upowszechnienia wiedzy na temat roli budownictwa i sztuki górali podhalańskich w tworzeniu narodowego nurtu w architekturze i rzemiośle artystycznym, a kolejne edycje gry zakopiańsko-tatrzańskiej będą się cieszyły coraz większym zainteresowaniem.

Zakopane noclegi zaprasza!