Doliny Tatr

Tatry to teren z wieloma ciekawymi miejscowościami oferującymi moc atrakcji dla każdego turysty. Nie trzeba się obawiać o nocleg w Tatrach, gdyż ze względu na ilość turystów odwiedzających co roku ten region baza jest tak szeroka, że jadąc spontanicznie na Podhale nocleg znajdziemy z pewnością.

Oprócz interesujących miast i wsi ta część Beskidów oferuje niezwykłe walory natury. Turystów przyciągają dzikie i wolne od wpływu człowieka szczyty i doliny, których w Tatrach jest pod dostatkiem. Można powiedzieć że Tatry tworzą całkiem osobną krainę z własnym krajobrazem, klimatem, fauną oraz niespotykaną w innych częściach kraju florą, dlatego też praktycznie cały obszar jest parkiem narodowym. Beskidy noclegi

Tatry obejmują wiele dolin przyjemnych dla oka i przyciągających na wiele godzin. Wśród nich znajduje się wielka Dolina Bystrej, rozgałęziona na Dolinę Kasprową, Jaworzynki, Gorczykową i Kondratową. Znaleźć można tam wiele wywierzysk, jaskiń, grot i wnęk skalnych powstałych w wyniku działania lodowca i procesów krasowych. Dolina Bystra przez kilkaset lat była silnie eksploatowana w celach pasterskich i górniczych, przez co krajobraz bardzo ucierpiał i nadal skutkuje lawinami. Od kilkudziesięciu lat jednak dzięki zaprzestaniu niszczących działań możemy obserwować, jak natura się regeneruje.

Kolejną jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, gdzie, jak mówi nazwa, znajdują się polodowcowe jeziora o łącznej powierzchni 61 ha. Na zboczach gór i dnie doliny nie rosną żadne drzewa z jednym wyjątkiem, jakim jest modrzew nad Wielkim Stawem, poza nim spotkać można tu jedynie kosodrzewinę i inne rośliny alpejskie. Mieszkają tu dzikie zwierzęta takie jak niedźwiedź, kozice, świstaki, rysie i jelenie. Rozchodzi się tu gęsta sieć szlaków, których przejście zjamuje czasem kilka godzin.

Dolina Białki jest największą doliną w Tatrach, wychodzi poza terytorium kraju i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Prowadzi nią szlak w wysokie partie gór i jeżdżą tym kierunku bryczki konne. Mimo drogi asfaltowej zakazany jest tu wjazd samochodów. Dolina Białki rozgałęzia się na Dolinę Roztoki, Rybiego Potoku oraz Waksmundzką.