Gietrzwałd

Gietrzwałd jest historyczną wsią położoną na Warmii, dokładniej pomiędzy Olsztynem i Ostródą. Co ciekawe, akt lokacyjny wsi podpisał w 1352 roku sam Mikołaj Kopernik.

We wsi Gietrzwałd noclegi znajduje się słynne nawet w Europie Sanktuarium Maryjne, gdzie w 1877 roku miały miejsca objawienia Matki Boskiej. Dzisiejsze Sanktuarium powstało jako bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny około 1500 roku, a która przebudowana została po 1863 roku w stylu neogotyckim, zostając budynkiem jaki znamy obecnie.

Warto wspomnieć, że okolica Gietrzwałdu to aż 14 malowniczych jezior położonych wśród pól uprawnych oraz lasów, co razem tworzy niezwykle piękny krajobraz.

Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, które przyciąga turystów swoim naturalnym pięknem. Raj na ziemi dla wielbicieli żeglarstwa.  Mazury domki letniskowe blisko jeziora to najczęściej wybierane miejca noclegowe na Mazurach.

Mówiąc o Giżycku, Mikołajkach i jeziorach leżących w ich okolicy warto wspomnieć o szlaku wodnym łączącym te dwa miasta. Rejs z Giżycka do Mikołajek zajmuje ok trzy godziny. Najlepszym miejscem jest Mazurski Park Krajobrazowy. Park został utworzony w roku 1977, celem jego istnienia jest ochrona bogatej mazurskiej fauny i flory, na terenie  Park Krajobrazowy można znaleźć zwierzęta i rośliny, których nie sposób spotkać w innych zakątkach kraju. Wielką atrakcją obiektu są przebywające w Popielinie koniki polskie. Będąc na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego warto zainteresować się również licznymi pomnikami przyrody.