SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK w Karpaczu

Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku w związku z popularyzacją zimowych zawodów sportowych zaczęto budować pierwsze skocznie ze śniegu. Skoczkowie uzyskiwali na nich odległości w granicach kilkunastu, dwudziestu kilku metrów.  Karpacz noclegi W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 r. wykonano rekordowy skok na odległość trzydzieści osiem i pół metra. W roku 1932 została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił k-45.
Po drugiej wojnie światowej obiekt został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Już w 1946 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Ten słynny narciarz, olimpijczyk oddał pierwszy skok na nowym obiekcie pierwszego stycznia 1947 roku. Karpacz pensjonaty
Co ciekawe budowana według jego wskazówek skocznia powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznej. Sportowiec ujawnił podczas obchodzonych w Karpaczu w roku 1991 „Dni Olimpijczyka”, że skocznia powstała: „…z głowy i doświadczeń zdobytych na skoczniach całego świata”. Karpacz wille
W Karpaczu w 2001 roku odbyły się Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, które okazały się wielkim wydarzeniem sportowym.
Obecnie skocznia narciarska „Orlinek” o punkcie krytycznym k-85 uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość dziewięćdziesiąt cztery i pół metra. W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach i zorbingu oraz jako punkt widokowy. Karpacz ośrodki wypoczynkowe

Krucze Skały są jedną z atrakcji Karkonoszy. Według jednej z wersji podań najstarsze sztolnie na Kruczych Skałach były wydrążone przez tyrolskich gwarków, którzy poszukiwali tutaj turmalinu i szafirów. Karpacz kwatery prywatne
Na Kruczych Skałach znajdują się skupiska pegmatytów z kryształami turmalinów, ametystów, korundów i niewielkie kryształy szafirów.
Wiele ciekawych okazów szafirów odnalezionych pod koniec dziewiętnastego wieku w okolicy Kruczych Skał znajduje się w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu. Poszukiwacze znaleźli jesienią 2002 roku ostatnie szafiry w leżącym urobku u podnóża dwóch widocznych sztolni, będący pozostałością po istniejącej kiedyś w tym miejscu kopalni glinki kaolinowej.
Szafir ten był małym wyrostkiem na pegmatycie pięknej błękitnej barwie, którego podstawa słupka nie była większa od dziesięciu mm. W okolicach Wilczej Poręby stwierdzono największe występowanie korundu w Polsce. Niektóre kryształy osiągały wielkość kilku centymetrów.
Przezroczyste odmiany korundu, zwane szafirami i rubinami, są cennymi kamieniami szlachetnymi. W pegmatytach z okolic Wilczej Poręby występują kilkucentymetrowe kryształy białych lub bladoniebieskich szafirów.