Jabłonka – gmina nagrodzona Honorową Flagą Rady Europy

Jabłonka dołączyła do elitarnego grona miejscowości europejskich, w tym kilku polskich, które posiadają Flagę Honorową Rady Europy. 10 kwietnia 2014 r. Komisja ds. Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Rady Europy przyznała Gminie Jabłonka Flagę Honorową Rady Europy. Nasza gmina otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie za aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej. Uroczyste wręczenie tej prestiżowej nagrody nastąpi 20 lipca 2014 r. na stadionie sportowym w Jabłonce. Flagę wręczy Wójtowi Gminy Jabłonka w Orawa noclegi komisarz Rady Europy.

Flaga Honorowa Rady Europy jest przyznawana tym gminom lub społecznościom lokalnym, które zostały uznane przez wspomnianą komisję za godne tego zaszczytu.
Flaga Honorowa Rady Europy jest drugim szczeblem w hierarchii dystynkcji przyznawanych przez Radę Europy. Otrzymanie jej jest warunkiem podjęcia starań o przyznanie Tablicy Honorowej lub Nagrody Europy. Dyplom Europy, pierwszy stopień nagrody, Jabłonka otrzymała 12 kwietnia  2011 r.

Flaga Europy to emblemat składający się z okręgu dwunastych złotych gwiazd pięcioramiennych na lazurowym tle. Niebieskie tło symbolizuje niebo nad Europą, a gwiazdy wyobrażające narody Europy formują okrąg symbolizujący ich jedność. Ich liczba 12 jest liczbą niezmienną – to symbol doskonałości i obfitości.

Autorem projektu flagi Rady Europy był Arsene Heitz z Alzacji. W swoim projekcie przedstawił na fladze dwanaście gwiazd z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu i umieścił je  na tle koloru maryjnego. Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem Maryi. W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia   1955 r.