Wczasy w Polskich górach

Podgórzyn jest gminną wioską położoną na wysokości 350-480 m n.p.m., nad rzeką Podgórna. Najwcześniejsze informacje o osadzie,wsi odnoszą się do początku XIV-tego w., jednakże określenie Podgórzyn pojawiło się dopiero w 1946 roku.

Osada była własnością rodu Schaffgotschów z Cieplic. W XVII-tym w. zaczęła pracę ludwisarnia, produkująca nie tylko dzwony, ale również lufy armatnie. W podgórzyńskim, XVIII-wiecznym kościele Świętej Trójcy znajduje się również dzwon odlany w tutejszej ludwisarni. Funkcjonowały tu także papiernia, tartak jak również szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych. W Podgórzynie znajduje się kompleks 22 stawów hodowlanych, jeden z największych takich kompleksów w całych Sudetach.

Atrakcję stanowi również stary tramwaj – pozostałość po linii tramwajowej , która powstała w 1911 roku. Dzięki niej kuracjusze z pobliskich Cieplic i turyści, przybywali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do karkonoskich szczytów. Dzisiaj tramwaj ten to jedyna pozostałość po linii tramwajowej.